Papoušci

20. srpna 2007 v 18:34 | Martina Kminiaková
Papoušci (výklad)
Papoušci tvoří velice nápadný řád, zahrnující velké i malé ptáky s robustními zahnutými zobáky.
Na rozdíl od ostatních ptáků mají papoušci horní čelist volně připojenou k lebce, proto je velmi pohyblivá a papoušci tak mohou velmi šikovně manipulovat s potravou. Zobák jim slouží jako třetí noha, pomáhají si jím při lezení na stromech, když se s jeho pomocí "zahákují" za větve.
Papoušci mají krátké nohy se šplhavými prsty, které mají velmi silný stisk. Dva prsty míří dopředu a dva dozadu. Mezi ptáky jsou papoušci nepřekonatelní svou zručností. Nohy používají podobně jako lidé ruce a drží si jimi potravu. Bylo zjištěno, že podobně jako lidé, jsou i papoušci šikovnější na pravou nebo levou nohu.
Peří mnoha druhů je zbarveno různými odstíny zelené, někteří jsou zase přímo křiklavě zbarveni kombinací červené, žluté a modré barvy. Papoušci kakadu jsou převážně bílí, růžoví nebo černí. Peří je řídké, tvrdé a lesklé s ploškami prachového peří. Některé druhy, hlavně papoušci kakadu, mají vytvořené chocholky.
Ocas je obvykle vějířovitého tvaru, někteří papoušci ho mají dlouhý a špičatý. Většina papoušků žije v korunách stromů, několik druhů se zdržuje na zemi (kakapo). Počty některých papoušků jsou vysoké, často jsou pak považováni za polní škůdce. Avšak většina druhů je dnes vážně ohrožena vzhledem k úbytku jejich stanovišť (kácení pralesů) a lovu papoušků pro obchod.
Papoušci se živí převážně ovocem, oříšky, semeny, některé druhy chytají hmyz. Existují i potravní specialisté, např. lori nabírají svým střapcovitým zobákem nektar a pyl z květů. Nestor kea vytrhává silným ostrým zobákem kusy masa z těl uhynulých ovcí.
Papoušci se vyskytují v tropických oblastech zejména na jižní polokouli. Několik druhů žije v mírném pásu. Loriovití žijí v Austrálií a na Tichomořských ostrovech. Papoušci kakadu se vyskytují v Austrálii, některé druhy i v Indonésii a na Nové Quinei.
Papoušci mají vytvořeny zvláštní a vysoce specializované znaky, že je jen velmi těžké vysledovat jejich vztahy k ostatním řádům. Předpokládají se přímé vazby na měkkozobé a kukačky. Existuje asi 340 druhů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama